V šedých tónech

27.02.2017

Autor: Ruta Sepetys

Vydavatel: Cooboo, 2013

Pevná vazba s přebalem, 288 stran.

Po přečtení autorčiny knihy Sůl moře, jsem nemohla jinak a sáhla jsem po jejím starším kousku V šedých tónech. Hned od první stránky mne publikace vtáhla do děje a já se ocitla na počátku války, v roce 1941...

Lina je mladé, dospívající děvče s uměleckým talentem. Žije v Litvě se svou maminkou, mladším bratrem a tatínkem. Ten pracuje jako profesor na univerzitě... to a další faktory má za následek, že jednoho večera vtrhne do jejich domu sovětská tajná policie a odvede Linu, bratra a matku pryč. Lině se převrací svět naruby a v následujících dnech, týdnech a letech zakouší drsné praktiky sovětů. Na jejich cestě utrpením potkává známé tváře a seznamuje se s Andriusem, jenž jí je na její cestě oporou, a my čtenáři můžeme pozorovat vztah, který se mezi nimi vytváří.

Během několika let zažívá Lina s rodinou krutost, bezmoc a bezcitnost. To ji však nezabrání si malovat události a momenty, na které nechce zapomenout. Nesmí. Ty jediné totiž mohou později posloužit jako důkaz o zvěrstvech, které se děly.

Autorka jako vždy dokázala bravurně přiblížit minulost a jasně demostrovat, že v historii nebyli zlem pouze němci a Hitler. Svou knihou nám připomíná skutečnosti, na které by nemělo býti zapomenuto. Zárověň mne donutila pozastavit se nad tím, jak je svoboda křehká a v dnešní době bohužel nedoceněná.

Knihu doporuči naprosto všem!

Anotace: Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho...

Hodnocení: 100%



© 2016 Tereza K. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky